Przeskocz do treści

Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy

W miniony wtorek po raz kolejny gościliśmy w warszawskim kinie Atlantic, gdzie na zaproszenie Artura Wolskiego prowadziliśmy spotkanie z reżyserem i scenarzystą Wiesławem Dąbrowskim poświęcone Ignacemu Janowi Paderewskiemu.

Spotkanie połączone było z pokazem ukończonego w 2013 roku filmu dokumentalnego "Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy".  Oczywiście pokaz filmu wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Na sali zebrało się ponad trzysta osób, głównie uczniów warszawskich gimnazjów i liceów, ale także spora grupa osób, którym postać Paderewskiego jest szczególnie bliska.

Przygotowany na potrzeby telewizji film prezentuje życiorys Paderewskiego od jego urodzin na Podolu do sprowadzenia ciała do Polski w 1992 roku. Obejmuje więc ponad sto lat historii kraju. Dzięki wykorzystaniu wielu materiałów archiwalnych i zebraniu wielu wspomnień dotyczących wybitnego pianisty jest przydanym materiałem na lekcje. Tym bardziej, że biografia pianisty pełna jest momentów, które odegrały niebagatelna rolę w dziejach Polski.

Z filmu wyłania się postać Paderewskiego jako przede wszystkim wielkiego patrioty, który w kilku momentach swojego życia podporządkował swoja karierę sprawom narodowym. Trudno, żeby na współczesnym odbiorcy nie robiły wrażenia entuzjazm, z jakim przyjmowano jego koncerty i ogromny sukces, jaki  osiągnął za granicą. Szczególnie respekt budzą zawarte w filmie migawki prezentujące jego koncerty w wypełnionych po brzegi najbardziej prestiżowych salach koncertowych i wypowiadane na jego temat słowa najważniejszych polityków światowych (np. Johna F. Kennedy'ego czy Geogra Busha). Film otwiera fragment koncertu na którym Paderewski gra chopinowskiego poloneza spotykając się z entuzjastyczną owacją.

Rozmowę z twórcą filmu poświęciliśmy na wskazanie największych osiągnięć Paderewskiego jako polityka. Trochę miejsca poświęciliśmy zarówno jego udziałowi w konferencji w Wersalu, jak i piastowaniu urzędu premiera. Wiesław Dąbrowski wielokrotnie wskazywał na rolę, jaką wybitny pianista odgrywał w promowaniu idei niepodległości Polski i w promowaniu dorobku kultury polskiej na świecie. Podkreślał też wagę jego przyjazdu do Polski w 1918 roku zarówno dla powodzenia powstania wielkopolskiego, jak i całego procesu scalania państwa w tym okresie.

Film możemy z czystym sumieniem polecić do wykorzystania na lekcje w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Na koniec zaznaczmy, że w tym roku w Warszawie odbywają się jeszcze co najmniej dwa wydarzenia upamiętniające Paderewskiego . Pierwszym jest trwająca do 20 maja w Muzeum Narodowym wystawa poświęcona wybitnemu pianiście, drugim zaś coroczny festiwal Paderewskiego trwający na początku listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *