Przeskocz do treści

Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy

W miniony wtorek po raz kolejny gościliśmy w warszawskim kinie Atlantic, gdzie na zaproszenie Artura Wolskiego prowadziliśmy spotkanie z reżyserem i scenarzystą Wiesławem Dąbrowskim poświęcone Ignacemu Janowi Paderewskiemu.

Spotkanie połączone było z pokazem ukończonego w 2013 roku filmu dokumentalnego "Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy".  Oczywiście pokaz filmu wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Na sali zebrało się ponad trzysta osób, głównie uczniów warszawskich gimnazjów i liceów, ale także spora grupa osób, którym postać Paderewskiego jest szczególnie bliska.

Przygotowany na potrzeby telewizji film prezentuje życiorys Paderewskiego od jego urodzin na Podolu do sprowadzenia ciała do Polski w 1992 roku. Obejmuje więc ponad sto lat historii kraju. Dzięki wykorzystaniu wielu materiałów archiwalnych i zebraniu wielu wspomnień dotyczących wybitnego pianisty jest przydanym materiałem na lekcje. Tym bardziej, że biografia pianisty pełna jest momentów, które odegrały niebagatelna rolę w dziejach Polski.

Z filmu wyłania się postać Paderewskiego jako przede wszystkim wielkiego patrioty, który w kilku momentach swojego życia podporządkował swoja karierę sprawom narodowym. Trudno, żeby na współczesnym odbiorcy nie robiły wrażenia entuzjazm, z jakim przyjmowano jego koncerty i ogromny sukces, jaki  osiągnął za granicą. Szczególnie respekt budzą zawarte w filmie migawki prezentujące jego koncerty w wypełnionych po brzegi najbardziej prestiżowych salach koncertowych i wypowiadane na jego temat słowa najważniejszych polityków światowych (np. Johna F. Kennedy'ego czy Geogra Busha). Film otwiera fragment koncertu na którym Paderewski gra chopinowskiego poloneza spotykając się z entuzjastyczną owacją.

Rozmowę z twórcą filmu poświęciliśmy na wskazanie największych osiągnięć Paderewskiego jako polityka. Trochę miejsca poświęciliśmy zarówno jego udziałowi w konferencji w Wersalu, jak i piastowaniu urzędu premiera. Wiesław Dąbrowski wielokrotnie wskazywał na rolę, jaką wybitny pianista odgrywał w promowaniu idei niepodległości Polski i w promowaniu dorobku kultury polskiej na świecie. Podkreślał też wagę jego przyjazdu do Polski w 1918 roku zarówno dla powodzenia powstania wielkopolskiego, jak i całego procesu scalania państwa w tym okresie.

Film możemy z czystym sumieniem polecić do wykorzystania na lekcje w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Na koniec zaznaczmy, że w tym roku w Warszawie odbywają się jeszcze co najmniej dwa wydarzenia upamiętniające Paderewskiego . Pierwszym jest trwająca do 20 maja w Muzeum Narodowym wystawa poświęcona wybitnemu pianiście, drugim zaś coroczny festiwal Paderewskiego trwający na początku listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *