Przeskocz do treści

Prawa wyborcze dla kobiet – Z archiwum D

I wojna światowa przyczyniła się do zmiany pozycji społecznej kobiet. Jednym z ważniejszych przejawów tego procesu było przyznanie im wkrótce po wojnie praw wyborczych w wielu państwach europejskich. W efekcie w 2018 roku przypada nie tylko setna rocznica zakończenia wojny (i odzyskania przez Polskę niepodległości), ale także politycznego równouprawnienia kobiet w wielu krajach.

Niedawno obchodzono rocznicę przyznania praw wyborczych (choć tylko częściowych) kobietom w Wielkiej Brytanii, na jesieni będzie okazja do świętowania takiej rocznicy w Polsce. To dobry moment, żeby w ramach naszego archiwum 'D' podzielić się rzadko wykorzystywanym źródłem dotyczącym tych wydarzeń. 

Ilustracja pochodzi jednak nie z Europy tylko z Nowej Zelandii i nie z okresu I wojny światowej, a z czasów wcześniejszych o ponad 25 lat. Została opublikowana w nowozelandzkiej gazecie New Zeland Mail 23 września 1893 roku jako komentarz do wprowadzonego na terenie tej brytyjskiej kolonii kilka dni wcześniej prawa pozwalającego kobietom na udział w wyborach. Nowa Zelandia była bowiem jednym z pierwszych terytoriów, na którym zdecydowano się na taki rewolucyjny krok.

Rysunek przedstawia wnętrze pokoju, do którego pewnym krokiem wchodzi kobieta. We wnętrzu zastaje mężczyznę, który opiekuje się domem. Nie wychodzi mu to jednak zbyt dobrze. W pomieszczeniu panuje nieporządek - niemowlak w kołysce płacze, starsze dzieci biją się na podłodze pod stołem, na stole kot zjada zawartość naczynia ściągając przy okazji obrus, a zagubiony mężczyzna własnie zdejmuje przypalającą się patelnię z kuchni. Na ścianach pokoju wiszą różne hasła wskazujące na podrzędną rolę mężczyzn (np. "mężczyzna proponuje, kobieta decyduje"). Cała ilustracja opatrzona jest zaś tytułem, na który składają się słowa wypowiadane przez wchodzącą do domu kobietę: What, dinner not ready yet! What have you been doing? (Co, obiad jeszcze nie gotowy? Coś ty robił przez cały dzień?). Dodatkowo pod ilustracją znajduje się informacja, że wizja ta to obrazek z niedalekiej przyszłości (A picture of the future).

Materiał ten stanowi niezłą podstawę z jednej strony do ćwiczenia umiejętności analizowania ilustracji, z drugiej zaś - do rozmowy o tym, jakie były nastroje wobec wprowadzania praw wyborczych dla kobiet i czego w związku z tym obawiali się jego (głownie męscy) przeciwnicy. Warto zastanowić się, jakie jest przesłanie tej karykatury i po czyjej stronie zdaje się opowiadać autor. Interesującym wątkiem jest to, czy docenia on pracę domową kobiet. Można wreszcie wykorzystując ten materiał starać się odpowiedzieć na pytanie nie tylko o zdanie autora, ale też o obowiązujący na przełomie wieków model rodziny i ewentualne możliwości jego zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *