Przeskocz do treści

Ręką po Europie

Wpadliśmy na ten pomysł dość już dawno, kiedy z kolegą Kubą myśleliśmy, w jaki sposób zrobić dzień europejski w szkole. Zamiast, któryś raz z kolei, poznawać potrawy poszczególnych krajów postanowiliśmy na sali gimnastycznej pokazać, w jaki sposób narody europejskie znalazły się tam, gdzie się znalazły. Oczywiście upraszczając nieco tak zwany przekaz. Opisana poniżej lekcja jest moją adaptacją tego pomysłu na potrzeby jednej lekcji z użyciem komputerów.

Jak zwykle, nie opisuje tutaj lekcji, tylko sam pomysł, który można zastosować według swojeo uznania.

Po wstępie dotyczącym przyczyn i przebiegu wędrówki ludów w okresie na przełomie epok poprosiłem klasę o podzielenie się na grupy. Oprócz komputerów towarzyszyła nam jeszcze ścienna mapa fizyczna Europy, różnokolorowe kartki do przyklejania no i komputery.  W klasie, w której przeprowadzałem zajęcia uczniowie umieją korzystać już z dokumentów Google więc cała operacja przeprowadzana jest na prezentacjach Googla . Szefowie zespołów mogli nadać odpowiednie prawa edycji członkom swojej grupy. 
Każda z grup otrzymała prezentację, w której trzeba było popracować nad drugim i trzecim slajdem. Zadanie polegało na tym, że za pomocą Google Translate, uczniowie szukali słowa ręka w różnych językach i wpisywali te słowa do obiektów z nazwami państw na drugim slajdzie. Na kolejnym etapie kopiowali te obiekty na mapę fizyczną znajdującą się na slajdzie trzecim. Zadanie  zajęło uczniom około 20 minut.
W ramach podsumowania, na które koniecznie trzeba mieć czas, należy sprawdzić, czy widzą poszczególne grupy językowe na podstawie podobieństwa brzmienia słowa. Dobrze jest zaznaczyć, ciekawą kwestię ze słowem węgierskim, który oczywiście niczym nie przypomina słów węgierskich sąsiadów, ale ma wiele wspólnego ze słowem estońskim i fińskim.

 

[googleapps domain="docs" dir="presentation/d/1GoM7HnXB8zm_hF4fk89-I3xCNsm8XeZ2dh2hGN89eSE/embed" query="start=false&loop=false&delayms=3000" width="480" height="299" /]

Oczywiście dobór państw należy do nauczyciela, może być ich więcej lub mniej. Ważne, by zostawiać ich tyle, by uczeń mógł samodzielnie wywnioskować jakie główne grupy etniczne zamieszkują nasz kontynent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *