Przeskocz do treści

Średniowieczni rycerze – Z archiwum D

Zarówno w szkole podstawowej, odchodzącym gimnazjum, jak i liceum pojawiają się tematy związane z życiem średniowiecznego rycerstwa. Wydaje mi się, że najlepszym sposobem na przybliżenie tych zagadnień uczniom jest posłużenie się ikonografią z epoki. Źródeł takich nie brakuje.

Dzisiaj chciałbym przedstawić kilka miniatur, które z powodzeniem pasują do lekcji na każdym poziomie. Niektóre z nich są znane i pojawiają się w różnych podręcznikach i innych pomocach, inne zaś należą do materiałów rzadko albo wcale niewykorzystywanych w szkole.

A wszystkie łączy to, że pochodzą z jednego bogato zdobionego kodeksu - Codex Manesse. Księga ta powstała między rokiem 1300 a 1340 w Zurychu i zawiera napisane w języku niemieckim teksty ballad i poezji epigramatycznej. Dodatkowo jest ona pełna efektownych ilustracji. Szczegółowy opis kodeksu dostępny jest tutaj. Dzięki projektowi Biblioteki Uniwersytetu w Heidelbergu całość dostępna jest w zdigitalizowanej formie.

Przy jego przeglądaniu (podobnie jak innych dostępnych na stronie biblioteki dokumentów) najwygodniej jest posłużyć się opcją <scroll>, która umożliwia szybkie przemieszczanie się pomiędzy stronami. Oglądając treść kodeksu właśnie w ten sposób natrafiłem na kilka przydatnych do lekcji ilustracji.

Do omówienia uzbrojenia turniejowego średniowiecznego rycerza można wykorzystać miniaturę ze strony 166v.

Z kolei miniatura na stronie 149v pozwala pokazać rycerza w towarzystwie jego giermka.

Przedstawienia turniejów dają możliwość przeanalizowania tego fenomenu kultury średniowiecznej pod kątem wykorzystywanych narzędzi walki, uzyskiwanych nagród, widowni czy towarzyszących turniejom koncertów.


 

Z kolei sceny bojowe (np. s. 229v) pozwalają nam nieco dokładniej przyjrzeć się innym niż miecz, tarcza i kopia broniom.

W życiu rycerstwa ważną rolę odgrywały polowania. Nie dziwi więc, że na kartach wykorzystywanego kodeksu znajduje się wiele scen przedstawiających tę rozrywkę.

Sporo źródeł można też znaleźć, by pokazać uczniom inne rozrywki takie jak na przykład gry planszowe (np. 13v i 262v) czy muzykowanie połączone z tańcem (np. 312r, 399r, 423v).

Wreszcie miniatury z kodeksu pozwalają po prostu przyjrzeć się panującej na rycerskich dworach modzie (np. 32v, 69r czy 249v).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *